KARTEPE’DE TARİH CANLANIYOR

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in talimatı ile başlayan Tarihi Su Değirmeni, restorasyon çalışmaları bitme noktasında geldi. Kartepe’de tarih yeniden canlanıyor.

KARTEPE’DE TARİH CANLANIYOR
KARTEPE’DE TARİH CANLANIYOR admin

 

 

 

Kartepe Suadiye Mahallesi’nde genel mimari özellikleri itibariyle, 19’ncu yüzyıl sonu 20’nci yüzyıl başı yapısı belirtilen tarihi su değirmeninde restorasyon çalışmaları aralıksız devam ediyor. Kartepe Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan restorasyon projesi kapsamında tarihi su değirmeni aslına uygun olarak bina duvarlarının güçlendirme çalışmaları tamamlandı. Su kanalı yeniden yapılarak hazır duruma getirildi. Değirmenin çatısının da montajının tamamlanması sonrasında çevre düzenlemesi yapılacak.

 

TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Tarihe büyük önem veren Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in talimatı ile başlayanrestorasyon çalışmalarının tamamlanması ile tarihi su değirmeni Kartepe’nin yaşayan tarihi yapıları arasında yerini alacak. Küçük su deresi yanında kurulan Tarihi su değirmeni dikdörtgen planlı yapının oturum alanı 79 metre kare, kullanım alanı ise 62 metre karedir. Su değirmeni çevre zemine taş kaplama yapılacak. Değirmenin bulunduğu ve altından derenin geçtiği bölümün zeminine ise ahşap çıtalar üzerine ahşap kaplama, geçişte kullanılan taş basamak da kaldırılarak ahşap basamak eklenecek.

 

TARİHİ MİRASIMIZ

“Turizm ilçesi olan Kartepemizde tarihi zenginliklerimiz kültürümüze zenginlik katmaktadır” diyen Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Tarihi Su Değirmeni uzun zamandır restorasyon yapılması için bekliyordu. Nasip bizim dönemimizde oldu. Bundan dolayı mutluyuz. Hemşehrilerimizin istek ve taleplerine karşın gereken hizmetler yapılırken, ilçemizin tarihini de sahip çıkıyoruz. Su değirmeni tarihi mirasımızdır. Aslının korunarak modern görünüme kavuşması için ekiplerimiz tarafından çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır” şeklinde konuştu.  

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocaeliye 15 gün giriş çıkışlar yasaklandı!
Kocaeliye 15 gün giriş çıkışlar yasaklandı!
Mesafeli cuma namazı kılındı!
Mesafeli cuma namazı kılındı!